Wchodzą w skład budowy każdej komórki ryby, zbudowane są z aminokwasów, które to z kolei są niezbędne rybom praktycznie we wszystkich procesach chemicznych, biologicznych i metabolicznych.
Ze względu na rodzaj wiązania mamy tłuszcze nienasycone (wiązania podwójne) i tłuszcze nasycone (wiązania pojedyncze). I tak, jak w przypadku ludzi, tak samo w przypadku ryb pożądane dla nich są te pierwsze z powodu ich szybkości w wiązaniu się z innymi związkami (duża aktywność chemiczna). W żywieniu ryb tłuszcze spełniają przede wszystkim rolę materiału energetycznego (tak samo jak u człowieka) oraz umożliwiają wchłanianie rozpuszczalnych w nich witamin.
Mamy węglowodany proste (np. glukoza, fruktoza) oraz złożone (np. skrobia, celuloza, chityna). Wszystkie węglowodany proste są wchłaniane bez wcześniejszej obróbki chemicznej. Węglowodany złożone ulegają trawieniu pod wpływem odpowiednich enzymów, ale istnieją też takie, które w ogóle nie są trawione (przyswajane), np. błonnik (celuloza), chityna.Rola cukrów złożonych nieprzyswajalnych przez organizm ryb (tzw. pokarm balastowy) jest nieoceniona ze względu na ich dobroczynny wpływ na trawienie. Źródłem błonnika są zewnętrzne warstwy ziaren zbożowych (łuski, skorupki), płatki owsiane, nasiona strączkowe, warzywa kapustne.
Są niezbędnym składnikiem pożywienia, gdyż organizm ryby nie potrafi ich wytworzyć, a ich brak prowadzi do poważnej choroby – awitaminozy. Witaminy pełnią funkcje regulacyjne i katalityczne dla większości procesów fizjologicznych. Możemy je podzielić na witaminy rozpuszczalne w tłuszczach (A, D, E, K) oraz rozpuszczalne w wodzie (C, witaminy z grupy B).
Substancje, które w organizmie ryby znajdują się w większych ilościach (wapń, fosfor, żelazo, magnez, sód, potas i chlor) oraz mikroelementy (pierwiastki śladowe) – takie, których jest znacznie mniej (cynk, miedź, mangan, kobalt, cyna, jod, fluor, molibden). W organizmie ryb substancje te spełniają różnorodne funkcje, najczęściej są składnikami enzymów, hormonów, odpowiadają za równowagę kwasowo-zasadową i osmotyczną, są niezbędne do wytwarzania barwnika krwi itp.
Ryby roślinożerne powinny spożywać w swojej diecie 75-85% pokarmów pochodzenia roślinnego, przy czym u wysoko wyspecjalizowanych roślinożerców udział ten powinien wynosić nawet 90%.
Ryby mięsożerne powinny spożywać w swojej diecie 60-75% pokarmów pochodzenia zwierzęcego, przy czym typowi drapieżcy nawet 75-85%.
U ryb wszystkożernych udziały te wynoszą 50% na 50% dla pokarmu roślinnego i zwierzęcego